PLEVRA HASTALIKLARI DERGİMİZ YAYINLANDI

plevra

Ülkemizde, asbest gibi çevresel faktörlere bağlı olarak plevra hastalıkları çok sık görülmektedir. Güncel Göğüs Hastalıkları Serimizin bu sayısında sadece çevresel faktörlere bağlı değil, mesleki, enfeksiyöz, malign ve sistemik etkenlere bağlı olarak gelişen plevra hastalıklarının tanı, takip ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler tüm boyutlarıyla ele alındı.

Plevral sıvılara yaklaşım, transüda, eksuda, şilotoraks, psödoşilotoraks ayırıcı tanısı, biyolojik belirteçler, immünolojik ve mikrobiyolojik tetkikler, intraplevral uygulamalar bu sayıda detaylarıyla yer aldı.

Malign Plevral Mezotelyoma gibi multidisipliner yaklaşım gerektiren konular yanında, Tüberküloz plörezi gibi göğüs Hastalıkları uzmanlık alanımızın spesifik konuları da güncel bilgilerin ışığında derlendi.

Uzmanlık alanımızdaki tüm hekimlerin yararlanacağını umduğumuz, Plevra Hastalıkları konusundaki, güncel bilgilerin derlendiği bu eserin hazırlanmasında emeği geçen, başta ASYOD yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ, genel sekreterimiz Prof. Dr. Akın KAYA, sayı editörlerimiz, Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit ve Prof. Dr. Muzaffer Metin olmak üzere tüm bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum.

Editör / Editor

Prof. Dr. Mehmet KARADAĞ

GGHS Aralık 2015

199 Okuma

Benzer Yazılar

TÜTÜN KONTROLÜ

Birçok hastalığın önlenebilir nedenleri arasında yer alan ve erken ölümlere neden olan tütün kullanımı, günümüzde ...

Bir Cevap Yazın

Tasarım: #drriza.com