AKCİĞER TRANPLANTASYONU

⇐Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından yayınlanan Güncel Göğüs Hastalıkları serimizin bu sayısını Akciğer Transplantayonlarına ayırdık.

Tedavi imkanı kalmayan, tedavi edilmedikleri takdirde ölüme mahkum olan son evre akciğer hastalıkları için akciğer transplantasyonu, tedavi edici bir yöntem haline gelmiştir. En sık akciğer nakli yapılan hastalıklar arasında KOAH, akciğer fibrozisi, kistikfibrozis, bronşektazi, pulmonar arteriyel hipertansiyon ve sarkoidoz sayılabilir.
İlk kez uygulandığı 1983 yılından günümüze kadar her aşamasında büyük gelişmeler kaydedilmiş olan Akciğer Transplantasyonun da aday seçiminde önemli faktörler, endikasyonlar, kontrendikasyonlar, nakil için uygun yönlendirme, listeleme, zamanlama, transplantasyon zamanlaması ve karar vermede önemli özel durumlar, preoperatif hazırlıklar, operasyon teknikleri, postop dönemde uygulanan immünsüpressif tedavi ve takip standartları, akut rejeksiyon, geç dönemde medikal komplikasyonlar gibi her aşaması konunun uzmanları tarafından hazırlanarak bu sayımızda okuyucuya sunuldu.
Multidisipliner bir ekip işi olan akciğer transplantasyonunun ülkemizde gelişmesi için ihtiyacımız olan bu konsantre bilgilerin hazırlanıp sunulmasında emeği geçen başta sayı editörlerimiz, Doç. Dr. Remzi BAĞ, Prof. Dr. Muzaffer METİN,
ASYOD Genel Başkanımız Prof. Dr. Erdoğan ÇETİNKAYA, ASYOD Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Akın KAYA,
 Editör Yardımcılarımız, Prof. Dr. Ahmet ERBAYCU ve Prof. Dr. Muhammed Emin AKKOYUNLU
olmak üzere tüm yazarlara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Prof. Dr. Mehmet Karadağ
Editör
 ASYOD Güncel Göğüs Hastalıkları Serisi İçin LİNKİ TIKLAYINIZ                ⇐

155 Okuma

Benzer Yazılar

SÜRÜCÜLERDE UYKU APNESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Trafik kazalarının önlenmesine yönelik araştırmalarda, uyku apnesinin etkisinin kesinleşmesi sonucunda, Avrupa Birliği ülkelerinde ve ülkemizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım: #drriza.com