21 HAZİRAN, GÜN DÖNÜMÜ

Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak kuzey yarımkürede 21 Haziran günü yılın en uzun günü ve en kısa gecesi yaşanır ve bu güne solstis (gündönümü) denir. Güney yarımkürede ise en uzun gece, en kısa gündüz yaşanır.

Kuzey yarımkürede 21 haziran yaz mevsiminin başlangıcıdır.

Güney yarımkürede 21 haziran kış mevsiminin başlangıcıdır.

21 Haziranda kuzey kutbunda güneş hiç batmaz ve 24 saat gündüz yaşanırken, güney kutbunda güneş hiç doğmaz ve 24 saat gece yaşanır.

Bu tarihten itibaren kuzey yarımkürede gündüzler kısalmaya, geceler uzamaya başlar. Fakat 21 Eylül tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur. Güney yarımkürede ise 21 hazirandan itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar. Fakat 21 Eylül tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur.

21 Haziranda; Kuzey yarımkürede, güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 90°lik açı ile düşer. Güney yarımkürede ise, güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 43°06′ lık açı ile düşer.

21 Aralıkta ise 21 haziranın tam zıttı yaşanır. Kuzey yarımkürede en kısa gün, en uzun gece yaşanır ve kış mevsiminin başlangıcı olur.

                

ŞU ANDA DÜNYADAKİ GECE VE GÜNDÜZ SINIRLARINI GÖRMEK İSTERSENİZ YAN TARAFTAKİ DÖNEN DÜNYA HARİTASINI TIKLAYINIZ —->.

42.987 Okuma

Benzer Yazılar

SÜRÜCÜLERDE UYKU APNESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Trafik kazalarının önlenmesine yönelik araştırmalarda, uyku apnesinin etkisinin kesinleşmesi sonucunda, Avrupa Birliği ülkelerinde ve ülkemizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım: #drriza.com