BURSA’DA EVDE UYKU TESTLERİ BAŞLADI

Horlama, uykuda nefes durması, apne gibi Uykuda Solunum Bozukluklarının tanısı için uyku laboratuvarlarında yapılan uyku testlerine eşdeğer kabul edilen Tip 3 cihazlarla evde uyku testi kayıtlarına Bursa’da da başlandı. Uyku Laboratuvarlarında uzun randevu sıralarının oluşmasının yanında, doğal ortamda kendi evinde test yaptırmak isteyenler için, tüm dünya’da bir çözüm olarak geliştirilen sistem Bursa’da da hizmete sunuldu. Horlayan insanlarda gelişebilen Uyku Apnesi hastalığı, Hipertansiyon, Diyabet, Obezite gibi sağlık sorunlarını artırmasının yanında Kalp yetmezliği, aritmi, kalp krizleri, felç gelişimi gibi hayati tehlikeye neden olan durumların önlenmesinde, trafik kazaları, iş kazaları, kişilik değişiklikleri gibi önemli riskleri önlemek için de uyku testi ile tanı konması ve tedavisinin yapılması gerekmektedir. Sürücü adaylarının sürücü belgesi alması ya da sürücülerin sürücü belgesini yenilemesi için sağlık raporu alabilmeleri için 29 Aralık 2015 tarihli ve 29577 nolu Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik gereğince; boy ve kilo bilgilerine bakılarak Vücut Kitle Endeksi 33 ve üzerinde olanlardan, tüm gece yapılmış polisomnografi tetkikinde uyku apnesi olmadığını gösteren belgeyi ibraz etmeleri istenecek. Yani aşırı kilolu yani Obez olanlarda uyku apne riskinin yüksek olması gündüz aşırı uyku haline, dikkat ve konsantrasyon eksikliğine neden olarak trafik kazası riskini artıracağı için uyku testi yaptırarak uyku apnesi olmadığını tespit ettirmek zorunda. Uyku apnesi tanısı alanlar ise tedavileri düzenlenerek trafik kazası riskini azaltmaları şartıyla sürücü belgelerini almak hakkına kavuşacaklar.

Evde uyku testi, teknolojik gelişmeler sayesinde üretilen cihazlarla, kolayca herkes tarafından kendi evlerinde uygulanabiliyor ve hassas bir şekilde apne olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Aşırı horlaması olan, gündüz aşırı uyku hali olan ya da uyku sırasında nefesini tuttuğu bir başkası tarfından görülerek tespit edilmiş yani tanıklı apnesi olan herkese uyku testi yaptırması önerilmektedir.

426 Okuma

Benzer Yazılar

SÜRÜCÜLERDE UYKU APNESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Trafik kazalarının önlenmesine yönelik araştırmalarda, uyku apnesinin etkisinin kesinleşmesi sonucunda, Avrupa Birliği ülkelerinde ve ülkemizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım: #drriza.com