TÜTÜN KONTROLÜ

Birçok hastalığın önlenebilir nedenleri arasında yer alan ve erken ölümlere neden olan tütün kullanımı, günümüzde küresel bir salgın olma özelliğini artırarak devam ettirmektedir. Dünyada her yıl 5,5 trilyon adet sigara üretilmektedir. Bugün dünyada 1.1 ile 1.3 milyar kişi sigara veya diğer tütün ürünlerini kullanmaktadır. Bu sayı, 15 yaş üstü dünya nüfusunun üçte birine denk gelmektedir ve bunun 2025 yılında 1.6 milyara, 2030 yılında ise 2 milyara ulaşması beklenmektedir.

Dünyada tütün kontrolüne yönelik ilk uluslararası anlaşma olan, tütünden doğacak zararlara karşı, toplum sağlığını korumak amacıyla geliştirilen ve uygulanan stratejilerden oluşan, Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesinin ülkemizdeki tüm hekimler tarafından anlaşılmasına ve desteklenmesine ihtiyaç vardır.

Bu sayımızda tütün mücadelesinde gerekli olan tüm bilgiler konsantre bir şekilde, konusunda deneyimli bilim insanları tarafından güncel literatür ışığında derlendi. Bu sayımızın başta Göğüs Hastalıkları uzmanlarımız olmak üzere, Aile Hekimlerimiz ve tütün mücadelesine gönül veren tüm hekimlerimiz için pratik bir başvuru kaynağı özelliği kazandığını gururla belirtmek istiyorum.

Ülkemizde halk sağlığına önemli bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu eserin hazırlanmasında emeği geçen, başta ASYOD yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Akın KAYA, sayı editörlerimiz Doç. Dr. Ayşegül KARALEZLİ ve Prof. Dr. Esra UZASLAN, Güncel Göğüs Hastalıkları Serisi Editör yardımcılarımız Doç. Dr. M.Emin Akkoyunlu ve Doç. Dr. Savaş Özsu olmak üzere tüm bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum.kpk

ggsh-tutun-sayisi-kapak

315 Okuma

Benzer Yazılar

SÜRÜCÜLERDE UYKU APNESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Trafik kazalarının önlenmesine yönelik araştırmalarda, uyku apnesinin etkisinin kesinleşmesi sonucunda, Avrupa Birliği ülkelerinde ve ülkemizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım: #drriza.com