3. BURSA EĞİTİM GÜNLERİ

 

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Eğitim ve Araştırma faaliyetlerine başlanmasının 3. Yıldönümü nedeniyle 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Bursa Merinos Atatürk Kongre Merkezinde 3. Bursa Eğitim Günleri Sempozyumu düzenlenmiştir.

Ana teması Acil Tıbbi Yaklaşımlar olarak belirlenen 3. Bursa Eğitim Günleri Sempozyumuna online kayıt olanlara katılım belgesi düzenlenecektir.

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Eğitim ve Araştırma faaliyetlerine başlanmasının 1. Yıldönümü nedeniyle 10–12 Şubat 2012 tarihlerinde 1. Bursa Eğitim Günlerini düzenleyerek başlattığımız yıllık bilimsel etkinliklerimiz,  8-10 Şubat 2013 tarihlerinde 2. Bursa Eğitim Günleri sempozyumunun düzenlenmesiyle gelenekselleşme yolunda önemli bir aşamaya gelmişti. Bu yıl 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde de 3. Bursa Eğitim Günleri planlanarak bu etkinliklerin geleneksel hale getirildiğini tescillemeyi amaçlıyoruz.

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2013 yılı hizmetleri içerisinde; yatırılarak tedavi edilen hastalar, yapılan ameliyat ve girişimler, yoğun bakım hizmetleri yanında, 2 046 691 kişiye ayaktan sağlık hizmeti vererek kendi rekorunu kırarken,  bu hastalardan 705 066’sının acil polikliniklere müracaat etmesi önemli bir parametre olarak dikkatleri çekti. Ortalama olarak yıl boyunca, her gün, yalnızca Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, yaklaşık 2 000 kişinin acil servislere müracaat etmesi Acil Tıbbi Yaklaşımların önemini ve boyutunu bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Bu nedenle 3. Bursa Eğitim Günlerinin ana teması Acil Tıbbi Yaklaşımlar olarak belirlendi. Tüm branşların ve her 3 basamaktan tüm hekimlerin ilgi alanına giren bu konuyu enine boyuna tartışarak, mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bilimsel bir platform oluşturulması ve Bursa’da konuyla ilgili tüm tarafların bir masa etrafında buluşturulması amaçlandı. Bilimsel program; Türkiye’ de Acil Sağlık Hizmetleri, Bursa’da Acil Sağlık Hizmetleri, Dahili Aciller, Cerrahi Aciller, Çocuk Aciller ve Kardiyovasküler Aciller gibi geniş bir yelpazede Acil konular tartışılacak şekilde dizayn edildi.

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, eğitim faaliyetlerinin ilk 3 yılında, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitime başlayan ve 3 yıl önce nakil alınan 30 asistan, eğitimlerini tamamlayarak uzman olmuştur. 4 uzmanımız Doçent Doktor ünvanını alırken, 2 doçentimiz üniversitede Profesör kadrosuna atanmış ve hastanemizden ayrılmıştır. Toplam 20 klinik eğitim kliniği olarak yapılanmasını tamamlamış 14 klinikte 117 asistanın eğitimi devam etmekte, 23 eğitim görevlisi ve 20 başasistanla eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir.

2 Kasım 2012 tarihinde kurulmuş olan Bursa Kamu Hastaneleri Birliğinin bünyesine bağlı 21 kamu hastanesinin yöneticileriyle ortak anlayış ve işbirliği içinde hareket edilmesinin anlamlı bir örneğini oluşturan 3. Bursa Eğitim Günlerinde, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yavuz Baştuğ sempozyumun eş başkanı olarak görev alırken 21 kamu hastanesinin yönetici ve başhekimi de danışma kurulunda görev almıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanımız sayın Recep Altepe 3. Bursa Eğitim Günlerinin Merinos AKKM’de gerçekleştirilmesine destek vererek, etkinliğin Bursa’ya yakışır bir formata ulaşmasına katkı sağlamıştır.

Sempozyumun düzenlenmesinde büyük katkıları olan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’e, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güllülü’ye, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri ve sempozyum eşbaşkanımız Op. Dr. Yavuz Baştuğ’a, Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Rüstem Aşkın’a, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Recep Altepe’ye, Onur kurulu üyelerimize, Danışma Kurulunda ve Düzenleme Kurulunda görev alan tüm çalışma arkadaşlarıma, Sempozyum Sekreterliğini yürüten; Doç. Dr. Hakan Demirci’ye, Op. Dr. Serpil Sancar’a ve Dr. Murat Derin’e ve 4 yıldır başhekimliğini sürdürdüğüm Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesinin tüm mensuplarına çok teşekkür ediyorum.

 

 

618 Okuma

Benzer Yazılar

SÜRÜCÜLERDE UYKU APNESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Trafik kazalarının önlenmesine yönelik araştırmalarda, uyku apnesinin etkisinin kesinleşmesi sonucunda, Avrupa Birliği ülkelerinde ve ülkemizde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım: #drriza.com