GÖĞÜS HASTALIKLARI TARİHÇESİ

Cumhuriyetin 100. yılında hazırlanan Tıp Dalları Tarihçesi kitabında Göğüs Hastalıkları Tarihçesi bölümünü yazmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyorum.

Kitapta, Göğüs Hastalıkları Bilim Dalının dünyada ve ülkemizde dünden bugüne gelişimini anlatırken bazı anektodlara da yer verildi.

Hocam Prof. Dr. Nihat Özyardımcı’nın bir anısına kitapta yer vererek unutulmaması gereken çabaları hatırlatmak istedim.

Yararlı olması dileğiyle….

”  ..telefon çaldığında, hastane santralından bağlattığı şehirlerarası telefon görüşmesi için heyecanla ahizeyi eline alan Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, aradığı kişiye ulaşmanın mutluluğuyla hemen konuya girdi. “-Rauf ağabey siz YÖK üyesi iken bu sorunu çözmemiz lazım, ben her türlü girişim için hazırım, lütfen bana yol gösterin” dedi. Aradığı kişi Prof. Dr. Rauf Saygın idi. Rauf hoca 1964’te İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pnömo-Fitizyoloji Kürsüsü Başkanı olmuştu ve 1981’de çıkarılan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile kurulan Yükseköğretim Kurulunda YÖK üyesi olarak görev yapıyordu. Konuştukları konu; YÖK’ün yaptığı büyük yapısal değişiklikler arasında Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kürsüsünün, Dahiliye içerisinde Bilim Dalı haline getirilmesi konusuydu. Rauf hoca Göğüs Hastalıklarının yeniden Anabilim Dalı olabilmesinin yolunun Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in onayına bağlı olduğunu anlatmıştı.

1983 yılında zamanın Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e, Prof. Dr. Nihat Özyardımcı’nın yaptığı başvuru ile Devlet Denetleme Kurulunun raporları sonucunda Ocak 1984’de Türkiye Üniversiteleri içerisinde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Bilim Dalı, Dahiliye Anabilim Dalından ayrılarak, Anabilim Dalı haline dönüşen ilk Göğüs hastalıkları Anabilim Dalı olmuştur. “”

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Tıp Dalları Tarihçesi Gogus hast (2)

1 Okuma

Benzer Yazılar

FELÇ GEÇİRENLERDE EVDE UYKU TESTİ ÖNERİLİYOR

Kanada’da son 6 ayda inme/ geçici felç geçiren 250 hastada felç nedenlerinin araştırılması ve bu ...

Tasarım: #drriza.com