PULMONER REHABİLİTASYON SAYIMIZ YAYINLANDI

Dünya çapında kronik akciğer hastalıkları, yüksek prevalans, morbidite ve mortalitenin yanısıra, hastaların
yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu sorunla mücadelede Pulmoner rehabilitasyonun yeri ve önemi her geçen gün daha fazla artmaktadır.
Güncel Göğüs Hastalıkları serimizin bu sayısında Pulmoner Rehabilitasyon detaylı olarak ele alınmış ve pratik bilgiler ve güncel uygulamalarla hekimlerin bilgisine sunulmuştur.
Pulmoner Rehabilitasyonun Tanımı, Program Yapılandırması, Egzersiz Eğitimi: Endurans, Güçlendirme ve Solunum Kas Egzersizleri, Dispne Algısının Değerlendirilmesi, periferik Kas Gücünün Değerlendirilmesi, Günlük Yaşam Aktivitelerinin ve Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi, psikososyal Değerlendirme-Destek gibi konular önemli ipuçlarıyla anlatılmıştır. Ayrıca, KOAH’da, Bronşiektazide, İPF’de, Nöromüsküler hastalıklarda, Akciğer Kanserinde, Pre ve Post operatif dönemde, Akciğer transplantasyonunda, Yoğun Bakımda, Evde ve Palyatif Bakımda Pulmoner Rehabilitasyonun Yeri ve Uygulamaları hakkında konsantre bilgiler bu sayımızda yer aldı.
Bu eserin hazırlanmasında emeği geçen başta ASYOD yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Akın KAYA, sayı editörlerimiz Prof. Dr. Pınar ERGÜN ve Doç. Dr. Aslı Görek DİLEKTAŞLI olmak üzere, yazar olarak katkı veren tüm bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum.

ÜCRETSİZ TAM METİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

197 Okuma

Benzer Yazılar

FELÇ GEÇİRENLERDE EVDE UYKU TESTİ ÖNERİLİYOR

Kanada’da son 6 ayda inme/ geçici felç geçiren 250 hastada felç nedenlerinin araştırılması ve bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım: #drriza.com