PULMONER HİPERTANSİYON KİTABIMIZ YAYINLANDI

ASYOD Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneğinin kuruluşundan beri devam eden, Güncel Göğüs Hastalıkları Serisinde toplam 21 dergi ve 5 kitapta editör olarak görev yaptım.

Editörlük görevimi devrederken son editörlük görevimi Pulmoner Hipertansiyon kitabıyla tamamladım.

Pulmoner hipertansiyon, sağ ventrikül basıncında aşırı yüklenmeye, sağ ventrikül disfonksiyonuna ve sonunda ölüme yol açabilen çok önemli fizyopatolojik bir bozukluktur.
Pulmoner hipertansiyon (PH) konusunda ilk tanımlamanın yapıldığı 1973 yılından, 2022 yılında yayınlanan ESC/ERS Pulmoner Hipertansiyon Tanı ve Tedavi kılavuzuna kadar geçen süreçte, kanıta dayalı tıp yöntemleriyle elde edilen; Pulmoner Hipertansiyonun isimlendirilmesinde, tanısında, sınıflandırılmasında, tıbbi ve cerrahi tedavisinde, girişimsel yöntemlerde ve takibindeki tüm güncel gelişmeler bu kitapta konsantre bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır.
Pulmoner Hipertansiyon konusunda deneyimli bilim insanlarının kaleminden; transtorasik ekokardiyografi, sağ/sol kalp kateterizasyonu, vazoreaktivite testi, görüntüleme yöntemleri ve egzersiz testlerinin rolü detaylarıyla bu kitapta yer almaktadır.
Ayrıca Pulmoner Hipertansiyonda egzersiz ve rehabilitasyon, Pulmoner Hipertansiyon hastasının yoğun bakım yönetimi, Pulmoner Hipertansiyonda preoperatif değerlendirme, perioperatif yönetim ve gebelikte Pulmoner Hipertansiyon yönetimi gibi konularda güncel bilgiler detaylarıyla işlenmiştir.

Bu kitabın hazırlanmasında ve okuyucuya sunulmasında emeği geçen; başta sayı editörlerimiz, Doç. Dr. Özlem Erçen Diken ve Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, ASYOD Bilim Kurulları Koordinatörü Prof. Dr. Akın KAYA, Editör Yardımcılarımız, Prof. Dr. Ahmet ERBAYCU ve Prof. Dr. Muhammed Emin AKKOYUNLU olmak üzere tüm yazarlara ve emeği geçen herkese teşekkürediyorum.
Saygılarımla…
Prof. Dr. Mehmet KARADAĞ

ph.ic_kapak_Sayı 2022-2 (1)

1 Okuma

Benzer Yazılar

FELÇ GEÇİRENLERDE EVDE UYKU TESTİ ÖNERİLİYOR

Kanada’da son 6 ayda inme/ geçici felç geçiren 250 hastada felç nedenlerinin araştırılması ve bu ...

Tasarım: #drriza.com