İDİYOPATİK PULMONER FİBROZİS

Göğüs Hastalıkları uzmanlık alanımızın güncel konularını detaylarıyla ele alıp, son yıllardaki literatür ışığında, meslektaşlarımızla paylaştığımız Güncel Göğüs Hastalıkları Serimizin bu sayısını İdiyopatik Pulmoner Fibrozis konusuna ayırdık.

Bu etiyolojisi bilinmeyen, geri dönüşsüz, akciğerlere sınırlı kronik fibrotik akciğer hastalığının, tanı, takip ve tedavisinde ortaya çıkan gelişmelerin paylaşımının günlük pratiğimize büyük bir katkı vereceğini düşünüyoruz.

Bu sayımızda İdiyopatik Pulmoner Fibrozisin, Tanım, Sınıflama, Klinik ve Genetik Bulgular, Yeni Biyobelirteçler gibi temel özellikleri, Solunum Fonksiyon Testleri, Radyolojik İpuçları, Tanıda İnvaziv Tanı Yöntemlerinin Yeri, Patolojik Bulgular ve Özellikleri detaylarıyla ele alındı.

Son yılların en ilgi çekici gelişmeleri arasında yer alan İdiyopatik Pulmoner Fibroziste Güncel Tedavi Yaklaşımı ve Yeni İlaçların Yeri, Akut Atak ve Tedavisi, Pulmoner Rehabilitasyon, Akciğer Transplantasyonu ve Yoğun bakımda Tedavi konuları, uzmanlık alanımızda deneyimli bilim insanları tarafından hazırlanarak sunuldu.

İnterstisyel Akciğer hastalıklarının ve özellikle İdiyopatik Pulmoner Fibrozisin geleceğiyle ilgili Dr. Baughman tarafından hazırlanan bölümün ilgi ile okunacağını düşünüyoruz.

Bu eserin hazırlanmasında emeği geçen başta ASYOD yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Akın KAYA, sayı editörlerimiz Prof. Dr. Gamze KIRKIL, Robert P. Baughman MD, Güncel Göğüs Hastalıkları Serisi Editör yardımcılarımız; Doç. Dr. M. Emin AKKOYUNLU ve Doç. Dr. Ahmet ERBAYCU olmak üzere, yazar olarak katkı veren tüm bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum.

 

25 Okuma

Benzer Yazılar

5. UYKU BOZUKLUKLARI KONGRESİ

Uykuder 5. Uyku Bozuklukları Kongresini başarı ile gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Uykuder olarak 10. Kuruluş yıl dönümünü ...

Bir Cevap Yazın

Tasarım: #drriza.com